רוכבים בדרך הבשמים – יפעת יעקובסון

09th פברואר 2016 דרך הבשמים

רוכבים בדרך הבשמים

 מסע אופניי שטח על תוואי דרך הבשמים הקדומה  בשביל ישראל לאופניים

מקסימום חווית רכיבה מדברית, מינימום התעסקות בלוגיסטיקה

סופ"ש6-7 נובמבר 2015

רוכבים בדרך הבשמים  הינו  מיזם תיירותי חדש שקורה השנה בפעם ה-2. עומדים בראשו  שניים מוותיקי ענף התיירות בדרום : דובי רול מחברת טיול אחר  ואסף עמיחימגיאופן המרכז לרכיבה מדברית בשיתוף עם מצמן את מרוץ רשת האופניים הגדולה בישראל.

מדובר בסופ"ש רכיבת אופני שטח  בשביל ישראל לאופניים בחלקו החדש המשתרע ממצפה רמון עד לערבה. לרשות הרוכבים יעמדו  שני מסלולים: ארוך  בן 106 ק"מ לרוכבי שטח מיומניםוקצר בן 50 ק"מ  לרוכבי שטח פחות מיומנים ולמשפחות רוכבות. המסלולים מתפרסים ע"פ יומיים של רכיבה  עם עיקרון פשוט: מקסימום חווית רכיבה מדברית, מינימום התעסקות בלוגיסטיקה שהמדבר דורש.
תוואי דרך הבשמים הקדומה הוא המקום בו התנהלו להן בעצלתיים אלפי שיירות גמלים ארוכות עמוסות בציוד רב? במשך יומיים נוכל לרכב וליהנות לא רק מהנופים המרהיבים של ארץ בראשית, אלא גם מההיסטוריה הטבועה בכל צעד וכל דיווש על הסינגל. לדמיין את אותן שיירות עושות את דרכן ההפוכה אל נמל עזה הקדום, ובעצם לשחזר את ההיסטוריה על שני גלגלים באתר שנקבע כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו. ואם יתמזל מזלכם – אולי תצליחו לראות גם עדר פראים שיביטו בכם בעניין רב ממרחק, וימשיכו להם לדרכם.
אסף עמיחי מגיאופן המרכז לרכיבה מדברית אחראי על בחירת מסלולי הרכיבה :" אני מברך על נפלאות שביל האופניים החדש  שפתח אפשרות  לחצות את  הנגב  לרוחבו . רכבתי עליו  פעמים רבות עם התנהלות של מי שמכיר את השטח ,ויודע  עד כמה מורכב לוגיסטית המדבר בחירום: תמיד  רכיבה בחבורה, רכב מלווה עם ציוד, טלפון לווייני  ועוד. לא מזמן  נתקלתי בחניון בארות ברוכב אופניים שצעד 13 ק"מ עם שלדת אופניו מפורקות על הכתף. כאן הבנתי שההתנהלות הלוגיסטית לא ברורה לכולם . ככה נולד רעיון סופ"ש הרכיבה!"

דובי רול מטיול אחר מרחיב על הלוגיסטיקה:"החברה שלי קמה  כדי להנגיש שטחים בנגב למטיילים  ובשנים האחרונות אנחנו רואים את טיולי  האופניים בשטח כמי שתופסים יותר ויותר מנפח הפעילות שלנו.

הרעיון במסע  אופני השטח בדרך הבשמים הינו  להסיר כל ענייני לוגיסטיקה מהרוכב. הוא מגיע לנקודת היציאה במצפה רמון, משאיר את הרכב  עם הציוד האישי בחניון מסודר  עם שמירה, לוקח את האופניים עם ערכת תיק הגב שלו לרכיבת יום במדבר ויוצא לדרך.

מכאן אנחנו נדאג לו:אם זה מדריך רכיבה מוסמך שמלווה את הקבוצה לפי צורך, אם זה בנקודות ריענון  במהלך הדרך בה יוכל הרוכב למלא מים ולהצטייד בחטיפי אנרגיה ופירות,  ניידת שירות תיקוני אופניים נעה לאורך המסלול, רכב מאסף,  רכב לפינוי  חלילה בשעת הצורך.במאהל לינת השטח שיוקם במיוחד בלב מדבר,ייהנה הרוכב  מארוחת ערב מפנקת  ובפגישת ריענון עם  ציודו  האישי , עמדת הטענה לסלולר תעמוד לרשותו  ,כל מה שנותר לו זה להתרווח על המזרון אחרי שאכל לשובע ,וליהנות מהמדורה ומשמי הנגב.למחרת עם סיום  המסלול יוחזר  עם אופניו לנקודת  היציאה.

 

כתבה: יפעת יעקובסון  – יחסי ציבור – 0525268949